Poradnik

Menu

Nawigacja

Wyszukiwarka

Oszuści znowu dali o sobie znać - apelujemy o ostrożność!

Oszuści podający się za najbliższych i policjantów, usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze od starszych osób, znów dali o sobie znać. Wczoraj w naszym województwie doszło do kilku takich przypadków. Sprawcy podszywali się pod osoby najbliższe dla seniorów i informowali o tym, że spowodowali wypadek drogowy. Jedynym szybkim rozwiązaniem, aby nie mieli z tego powodu kłopotów, była gotówka, o którą prosili starszych członków rodziny. Apelujemy o ostrożność i rozwagę.Metody, którymi posłużyli się wczoraj oszuści, aby pozbawić seniorów oszczędności, są znane i wielokrotnie nagłaśniane w mediach. Pomimo tego, złodziejom często udaje się zmanipulować osoby starsze i tym samym okraść je z pieniędzy. Seniorzy przekonani, że pomagają swoim najbliższym, często przekazują spore sumy pieniędzy, które trzymali w domu bądź w banku. Tym razem oszuści dali o sobie znać w miejscowościach na terenie powiatu pszczyńskiego i lublinieckiego. Za każdym razem dzwonili na telefon stacjonarny i podszywali się za członków rodziny tj. wnuczka, córkę czy synową. W rozmowie informowali, że spowodowali wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, potrzebują sporej gotówki. W niektórych przypadkach do rozmowy włączał się „policjant”, który potwierdzał ten fakt.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość i chęć niesienia pomocy. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich i będzie prosił o pieniądze. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zapewnienie seniorów o tym, że nigdy nie będziemy tego robić za pomocą telefonu, lecz osobiście i co jest ważne, nie będziemy korzystać z pośrednictwa żadnych osób. Taka „rodzinna” umowa może uchronić osoby starsze przed utratą zbieranych latami oszczędności.

4 października obchodzony był Dzień Seniora, odbywający się pod hasłem „Zdrowi, Bezpieczni, Aktywni”. Święto seniorów stało się okazją do organizacji ich spotkań z policjantami w zakładach ubezpieczań społecznych i innych miejscach, w trakcie których mundurowi będą informowali, jak nie stać się ofiarą przestępców oraz jak zapobiegać oszustwom na tzw „wnuczka” czy „policjanta”.

- Bytom

- Tychy

do góry