Poradnik

Menu

Nawigacja

Wyszukiwarka

Spotkanie koordynatorów Krajowej Mapy Zagrożeń

W katowickiej komendzie wojewódzkiej odbyło się spotkanie poświęcone Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podinsp. Dawid Kaszuba - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach otworzył spotkanie policjantów – koordynatorów mapy w garnizonie śląskim. Miało one na celu przypomnienie aktualnych przepisów prawnych, jakie regulują funkcjonowanie aplikacji na terenie Śląska oraz omówienie nowych zmian, które wkrótce pojawią się w aplikacji.

Aplikacja działa na terenie naszego regionu od 16 września 2016 roku. Spotkanie było okazją do wymiany spostrzeżeń o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci na bieżąco weryfikują otrzymane informacje. Do tej pory w związku z działaniem mapy otrzymaliśmy już ponad 40.000 zgłoszeń. Interaktywna mapa, daje możliwość naniesienia na nią zagrożenia, zaobserwowanego przez każdego obywatela. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na weryfikację naniesionej informacji. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.

Główne cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce to:

  • poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji,
  • dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań Policji do zagrożeń wskazanych przez społeczeństwo,
  • platforma wymiany informacji o zagrożeniach.

Należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpi zgłoszenia alarmowego. W przypadku pilnej potrzeby pomocy - dzwoń na numer alarmowy 112 lub 997.

 

do góry