Poradnik

Menu

Nawigacja

Wyszukiwarka

Bezpieczny rower

Wiosna i lato to czas dający nam szansę na korzystanie z jednego z ulubionych naszych środków transportu, jakim jest rower. Służy nam w życiu codziennym, w pracy, do uprawiania sportu czy zabawy. Obecnie jego wszechstronność i przydatność to nie jedyne zalety. Coraz częściej rower dzięki atrakcyjnemu wyglądowi czy dobremu wyposażeniu zwraca na siebie uwagę otoczenia. Niestety, nie tylko innych rowerzystów, ale także różnego rodzaju przestępców, szczególnie złodziei.Wiosna i lato to czas dający nam szansę na korzystanie z jednego z ulubionych naszych środków transportu, jakim jest rower. Służy nam w życiu codziennym, w pracy, do uprawiania sportu czy zabawy.
 

Policyjny patrol rowerowyObecnie jego wszechstronność i przydatność to nie jedyne zalety. Coraz częściej rower dzięki atrakcyjnemu wyglądowi czy dobremu wyposażeniu zwraca na siebie uwagę otoczenia. Niestety, nie tylko innych rowerzystów, ale także różnego rodzaju przestępców, szczególnie złodziei.


Dlatego też, posiadając go starajmy się pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z jego ochroną przed kradzieżą:


 

W DOMU


 

 1. Kupując rower bądź mając go w domu sprawdzamy, czy posiada indywidualny numer identyfikacyjny – jeśli tak, to wpisujemy go do dokumentów przekazanych z rowerem (np. książki gwarancyjnej lub rachunku) albo spisujemy na kartce, którą przechowujemy w domu.

 2. Rozważyć należy naniesienie na ramie roweru i innych jego cennych elementach tzw. „cech szczególnych” tj. dodatkowych (w miarę trwałych) oznaczeń pozwalających na ich rozpoznanie przez właściciela po ewentualnej kradzieży i odzyskaniu roweru – mając rower objęty gwarancją trzeba sprawdzić, co nam wolno bez jej utraty.

 3. Cały rower oraz jego cechy szczególne możemy sfotografować i w wersji elektronicznej trzymać w domowym komputerze.

 4. Przechowując rower w piwnicy, garażu, na balkonie, w altance czy innym podobnym miejscu nie możemy zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu tych miejsc przed włamaniem.

 5. Planując pozostawianie roweru poza domem bez nadzoru zakupmy zabezpieczenie utrudniające kradzież, najlepiej takie, które trudno jest otworzyć, przeciąć bądź ułamać.


 

POZA DOMEM


 

 1. Poruszając się rowerem unikajmy zatrzymywania, a niekiedy nawet przejeżdżania obok osób wzbudzających naszą niepewność, zwłaszcza gdy są nietrzeźwe lub jest ich więcej. Nie reagujmy na zaczepki z ich strony.

 2. Pozostawiając rower (najlepiej przypięty) wybierajmy miejsca, gdzie inni mogą zauważyć jego ewentualną kradzież – oświetlone, ruchliwe, widoczne dla otoczenia, będące pod nadzorem kamer.

 3. Oddalając się od roweru pamiętajmy o jego zabezpieczeniu. Jeśli będzie blisko nas, to wystarczy, że go widzimy, natomiast tracąc z nim kontakt wzrokowy musimy go przypiąć do trwałej przeszkody. Co pewien czas sprawdzajmy jednak, czy jest on na swoim miejscu.

  Posiadając przy rowerze drogie akcesoria, które można szybko zdjąć (licznik prędkości, GPS, oświetlenie, narzędzia itd.) albo mając ze sobą cenny bagaż, pamiętajmy o zabraniu tych rzeczy ze sobą.

 4. Poruszając się w grupie zawsze możemy przyjąć, że jeden z rowerzystów pilnuje rowerów, gdy reszta na chwilę się oddala.


 

PAMIETAJ!


 

W sytuacji kolizji z innym rowerzystą, pojazdem, osobą czy przeszkodą sprawca zdarzenia ma obowiązek pokrycia powstałych w ten sposób szkód. Dlatego też warto wcześniej rozważyć wykupienie polisy OC na rower. Za szkody spowodowane przez dzieci poruszające się rowerem odpowiadają ich rodzice, im też można wykupić taką polisę.

do góry